torek, 25. februar 2014

Osteoporoza – bolezen, ki prizadene skelet


Osteoporoza je obolenje, ki prizadene skelet človeka. V osnovi je povezana s staranjem, saj je prav proces staranja glavni krivec za to, da se gostota kosti manjša. Posledica tega so manj prožne kosti, zaradi česar se poveča možnost zloma. Skelet je dejansko naše ogrodje, ki podpira skeletne mišice in organe. Večji kot je pritisk na ogrodje, ki je postalo krhko, večja je nevarnost, da se na določenem predelu zlomi. Zato je osteoporoza tako nevarna, saj je zaradi nje človek izpostavljen pred tveganjem praktično v vsaki situaciji, kjer je prisotna določena fizična obremenitev. Najbolj pogosti so zlomi koželjnice, vretenc in kolkov.

Predvsem zadnja dva dela človeškega skeleta lahko v primeru poškodb prinašate veliko zdravstveno tveganje. Zlasti pri starejših osebah zlom kolka zahteva kompletno zamenjavo te kosti, zlom vretenc je nevaren zaradi pomena hrbtenice. Poleg vsega tega pa lahko zaradi daljšega ležanja pride tudi do embolij in pljučnic, ki so zelo nevarni za življenje prizadete osebe. Zavedati se je potrebno, da so naše kosti živo tkivo. Čeprav niso oživčene, to še ne pomeni, da so brez življenja. Same kosti nudijo, kot že napisano, oporo skeletnim mišicam, poleg tega pa so tudi pravi rezervoar mineralnih snovi, ki jih telo potrebuje za nemoteno delovanje. Več kot 97 odstotkov vseh zalog kalcija v telesu se nahaja v kosteh. Zato je zelo pomembno, da v telo vnesemo dovolj kalcija, ki gradi kosti in oskrbuje druge organe pri delovanju. Dejavniki tveganja za osteoporozo so različni in razvrščeni v različne skupine.

Najbolj podvržen tej bolezni je ženski spol. Prevladuje pa pri ženskah z belo poltjo. Močan faktor predstavlja dednost in drobna konstitucija telesa. Strokovnjaki so dokazali, da je osteoporoza povezana tudi z zapoznelo pojavitvijo pubertete in zgodnjim prehodom v menopavzo. Tudi bolezni žlez kot so ščitnica, obščitnica, nadledvična žleza itn. lahko predstavljajo riziko za to, da se pri osebi pojavi osteoporoza.
http://fidimed.si/vsi_proizvodi/vitamini/37/menosoy/

sobota, 22. februar 2014

Prevajanje skozi zgodovino

Prevajanje skozi zgodovino se razvija od takrat, ko obstaja v ljudeh želja po sporazumevanju. Če se ozremo na prevajanje skozi zgodovino, lahko rečemo, da se je pojavilo že daleč nazaj, ko je zaradi številnih različnih jezikov, ki so jih ljudje govorili potreba po prevajanju obstajala praktično vedno, ko so se srečala ljudstva, ki so govorila različni jezik.

Edini način sporazumevanja v teh primerih je bil seveda ta, da so našli nekoga, ki je govoril oba jezika, se pravi prevajalca in ki je potem prevajal iz enega v drugi jezik. Glede na to, da je trgovina med ljudstvi že sama po sebi nekaj, kar zahteva komunikacijo med ljudmi različnih jezikov je mogoče reči, da je bilo prevajanje oziroma prevajalci pomembni v preteklosti predvsem v trgovini. Še eno takšno področje pomembnosti prevajalcev pa je diplomacija. Zanimivo je, da sta tudi obe področji zahtevali ne le prevajalce, ampak tudi zelo natančne prevajalce. Prevajanje na področju trgovine, ki bi bilo nepravilno in netočno bi namreč lahko vodilo do ekonomskih, denarnih posledic, pri diplomaciji pa do pomembnih posledic v odnosih med državami. Znano je, da so prevajalce poznali že stari Grki in Rimljani, najpomembnejši prevajalec in tako posrednik grške kulture je bil Cicero.

Vedno pa prevajanje vseeno ni uživalo želene uglednosti, kljub temu, da je bilo izjemnega pomena. Že v času velikih civilizacij je med osvojevalci vladalo prepričanje, da je učenje jezika prisvojenih ozemelj nečastno, zato so bili prevajalci običajno predstavniki nižjih slojev. Skozi zgodovino se je tudi vloga prevajalcev zelo spreminjala, kmalu so dobili vedno večjo veljavo v mednarodnih odnosih, saj so bili za uspešno izpeljan proces komunikacije ključnega pomena, kmalu pa so postali tudi neločljiv del kulturne izmenjave v vseh njenih oblikah. Prevajanje skozi zgodovino se je spreminjalo vse do danes, ko je prevajalec strokovnjak za sporazumevanje med pripadniki različnih kultur.
Več preberite tukaj

torek, 18. februar 2014

Letos si privoščite kampiranje na Hrvaškem

Kampiranje na Hrvaškem spada med tiste izkušnje, ki jih nikoli v življenju ne pozabimo. Se ne morete odločiti ali bi izbrali hotelsko sobo, apartma ali pa kampiranje na Hrvaškem? Poglejmo v nadaljevanju katere prednosti ima vsaka, kajti vse počitniške nastanitve imajo tako nekaj prednosti kot tudi nekaj slabosti, ko jih med seboj primerjamo. Hotelska nastanitev je običajno v očeh gostov najbolj udobna. Spanje v hotelski sobi, vsakodnevno pospravljanje in čiščenje, ki ga opravijo sobarice, neposreden dostop do gostinskih storitev itn., so za mnoge nekaj, kar kampiranje na Hrvaškem ne omogoča in lahko doživijo le v hotelu. To je morda veljalo nekoč, vendar danes lahko sredi kampa najamete mobilno hišico, ki ponuja celotno udobje hotelske sobe.

Poleg tega pa v hotelu vedno tvegamo, da bomo imeli glasne sosede, ki nam bodo uničevali živce sredi noči. Vsi vemo, kako nadležen je lahko jok otrok takrat, ko želimo prigaran dopust preživeti v popolnem miru. Če se odločite za kampiranje na Hrvaškem, potem boste zagotovo našli svoj mir. V primeru, da bi se poleg vas namestil kakšen preglasen gost, ki ga ne morete utišati, se lahko še vedno premaknete na drugo parcelo, kjer boste našli svoj mir. Tudi če kampiranje na Hrvaškem primerjate z apartmaji, boste opazili, da slednji ne prinašajo nič bistveno boljšega od kampiranja. Pogosto so apartmaji precej oddaljeni od morja. To je lahko precej moteče, še zlasti v primeru, da se morate do morja voziti z avtomobilom. Na drugi strani pa vam kampiranje na Hrvaškem omogoča neposreden dostop do morja.

Parcela tik ob morju vam omogoča, da imate dobesedno svojo lastno plažo pred dvoriščem šotora, avtodoma ali počitniške prikolice. Če se odločite za kampiranje na Hrvaškem vam ne bo žal, saj boste dopust preživeli na svežem morskem zraku, ki vam bo pomagal prečistiti dihalne poti, vas pomiril in pomagal do tega, da se boste dodobra spočili pred novimi izzivi, ki vas bodo čakali doma.

Besedilo je povzeto po http://www.campingrovinjvrsar.com/

ponedeljek, 10. februar 2014

Hrvaška – naravne danosti in turistični kraji


Hrvaška je po površini precej velika država, saj meri kar 56.542 km2. Vendar pa je precej redko poseljena, saj v njej prebiva slabe 4,5 milijona prebivalcev. Po pričakovanjih je Hrvaška kulturno izjemno pestra država, saj v njej že stoletja sobivajo različne verske in kulturne skupnosti. Največ je katoličanov, teh je kar 90 odstotkov, nato sledijo pravoslavci s 4 odstotki, muslimani z 2 odstotka in neverniki s 4 odstotki. Glavno mesto Hrvaške je Zagreb in predstavlja že sam zelo zanimivo turistično destinacijo. Zagreb je univerzitetno mesto, v katerem poteka zanimivo in burno kulturno ter ustvarjalno življenje. Nacionalna valuta, ki jo uporablja Hrvaška, je kuna.
Da ne boste zmedeni, naj omenimo še to, da je 1 kuna enako 100 lip. V centralnem delu države imamo kontinentalno klimo. Zime so tam precej hladne, saj lahko temperatura pade pod 0 stopinj Celzija. Na obali pa imamo mediteransko klimo, pozimi so temperature relativno visoke, med 5 in 9 stopinj Celzija, poleti pa se gibljejo okrog 25 stopinj Celzija. In kam se odpraviti na dopust na Hrvaškem? Če želite nekam bližje, je zanimiva destinacija Rovinj, malce dlje pa se nahaja Pulj. Gre za starodavno mesto, ki ga je človek poseljeval že pred milijonom let. Kulturni ostanki pa so danes še najbolj ohranjeni iz časa rimskega imperija. Tudi Opatija je zanimiv kraj, ki je bilo kraljevo počitniško letovišče že v 19. stoletju. Danes pa je ponudba turističnih doživetij tam preprosto edinstvena. Hrvaška v celinskem delu ponuja tudi marsikaj, kar je vredno ogleda, tako da lahko za obisk izberete tudi Zagreb. Ta je s svojo trgovsko ponudbo zanimiv predvsem za krajše izlete ali vikende. Seveda pa ne smemo pozabiti na Dubrovnik, ki je nekakšen zaščitni znak, ki se poraja na vseh reklamah za turistično ponudbo, ki jo ponuja Hrvaška. Če ga še niste obiskali, potem ga dajte, videli boste, zakaj so tako ponosni nanj.