ponedeljek, 22. marec 2021

Pravočasno odstranjevanje klopov in zastarana borelioza

zastarana borelioza

Borelioza je najpogostejša klopna bolezen, ima lahko tudi zelo hud potek in trajne posledice. Še posebej nevarna je zastarana borelioza, pri kateri se kronično pojavljajo znaki, ki lahko močno ovirajo vsakdanje življenje in aktivnosti. Zato je pomembno, da pravočasno poskrbimo za preventivo. Borelioza s tega vidika delo nekoliko olajša, saj se razvije šele po določenem času od ugriza klopa. Vsekakor je pametno poskrbeti za preventivo in se klopom izogibati, predvsem pa se moramo redno pregledovati, če smo kakšnega klopa vseeno kje staknili. Zastarana borelioza se običajno razvije prav v primeru, da klopa ne najdemo in se okužba lahko nemoteno širi. Če smo pozorni in temeljiti ter klopa najdemo v prvih 24 urah po ugrizu, so možnosti za okužbo minimalne. Če pa je klop prisesan več dni, se okužba lahko razvije, posledica je lahko tudi zastarana borelioza, saj okužbe ne moremo hitro in učinkovito zdraviti.

Kronična oziroma zastarana borelioza

Boreliozo je treba zdraviti, najboljši rezultat lahko pričakujemo, če je zdravljenje hitro in odločno. Ne moremo pa vedno računati na to, da bo možno povsem preprečiti dolgoročne učinke, ki jih pogosto prinaša ta bolezen. Tako nastane zastarana borelioza, ki lahko kronično prinaša določene težave, ki so značilne za boreliozo. Ti znaki so lahko zelo hudi, čeprav se večinoma kažejo s kožnimi in revmatološkimi simptomi. Ima pa zastarana borelioza lahko vpliv tudi na živčni sistem, kar se kaže v motnjah zbranosti, izgubi spomina, nihanju razpoloženja … Dolgoročni vplivi borelioze so lahko zelo nepredvidljivi, možne so celo okvare vida, prizadetost obraza, značilen je kronični artritis in težave s sklepi … Vsekakor so to posledice, s katerimi zastarana borelioza močno vpliva na življenje bolnika, žal pa v poznem obdobju ne moremo več učinkovito preprečiti takšnih učinkov. Poskrbimo torej za preventivo in hitro ukrepanje v primeru okužbe, tako lahko računamo na najboljše dolgoročne rezultate.

sobota, 20. marec 2021

Elastike za vadbo

Raznolika vadba je ključ do zdravega življenja, mnogim pa predstavlja tudi dobrodošlo priložnost za krepitev določenih mišičnih skupin ali za izgubo odvečne telesne teže. To pomeni, da moramo premišljeno izbirati med izdelki, ki nam pri tem lahko pomagajo. Veliko lahko storimo že brez pomoči dodatne opreme, vsekakor pa se nekateri pripomočki izkažejo za zelo koristne. To so tudi elastike za vadbo, ki jih radi uporabljamo predvsem pri domači vadbi. V tej vlogi se odlično obnesejo, saj nam takoj odprejo številne nove možnosti za raznovrstno vadbo, s katero bomo dosegali boljše učinke. Najbolj ustrezne so elastike za vadbo v primeru, da smo že dobro vajeni vaj z lastno težo in bo radi dodali nekaj dodatne obremenitve. Elastike pa seveda lahko uporabimo tudi za izvedbo vaj, ki jih brez teh pripomočkov ne bi mogli opravljati. Tako se ta oprema priporoča praktično vsem, dodaten plus pa je gotovo tudi ta, da so elastike za vadbo na voljo v različnih izvedbah, predvsem seveda z različno prožnostjo oziroma »močjo«.

Kako izbrati elastike za vadbo

elastike za vadbo

Izbira ustreznih elastik je lahko precej enostavna, tako da tudi začetniki z nakupom ne bodo mogli zgrešiti. Elastike za vadbo se namreč pogosto prodajajo v kompletih, ki vključujejo elastike različnih vrst. Tako dobimo cel komplet, ki ga poljubno uporabljamo pri različnih vajah. Pogosto se izkaže, da potrebujemo za različne vaje različne elastike, za vadbo pa torej potrebujemo kar cel komplet, da lahko obremenitve ustrezno prilagajamo svojim potrebam. Nakup bo torej povsem enostaven, odločamo se lahko še na podlagi drugih lastnosti. Načeloma so elastike za vadbo precej univerzalne in jih lahko uporabljamo na različne načine. Pozorni smo le na to, da ustrezajo vajam, ki jih načrtujemo. Največja razlika je recimo ta, da so nekatere elastike v obliki traka z dvema koncema, druge pa so okrogle brez konca, kar vpliva na možnost izvedbe različnih vaj.

ponedeljek, 1. marec 2021

Preprečite napihnjenost

napihnjenost

Prebavnim motnjam se težko izognemo, saj se pogosto pojavijo brez kakšnega opaznega razloga, morda pa začnejo delati tudi velike težave. Vsekakor so neprijetne, sploh če nas presenetijo v nepravem trenutku. Že napihnjenost nam lahko močno pokvari dan, te težave pa se lahko še stopnjujejo, kar je tudi zdravstveno tveganje. Pametno je torej ukrepati že preventivno, če je to možno. Na srečo se v večini primerov izkaže, da so prebavne težave povsem rešljive, tudi če so precej pogoste ali dokaj hude. Napihnjenost naslovimo tako, da se vprašamo po vzrokih in oblikujemo ustrezne ukrepe. Pri težavah s prebavo gotovo najprej pomislimo na prehrano, a ni nujno, da bo to res najpogostejši vzrok za te motnje. Zelo značilen povzročitelj prebavnih motenj je namreč stres, ki vpliva na prebavo in presnovo. Seveda pa prehrane ne smemo preprosto odmisliti, zelo verjetno je, da je tudi hrana znaten faktor za napihnjenost in morebitne druge prebavne motnje. Če temu ni tako, smo pozorni na bolezni in zdravila, ki vplivajo tudi na prebavo.

Živila, ki preprečujejo napihnjenost

Največjo razliko gotovo naredimo s prehrano, ki je običajno največji faktor za napihnjenost in druge prebavne motnje. Pogosto lahko najdemo povsem neposreden vzrok, predvsem je to prenajedanje ali pa uživanje hrane z neustreznim razmerjem makrohranil, t. j. beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Pravi ukrep je v vsakem primeru preventiva, torej vzpostavimo zdrav jedilnik, ki je uravnotežen in prijazen do prebavnega sistema. Ni treba komplicirati, napihnjenost lahko odpravimo že z minimalno skrbjo za zdravo prehrano. Prav tako se ni treba takoj posluževati probiotičnih napitkov in drugih rešitev, ki se pogosto oglašujejo, saj ti brez uravnotežene prehrane niso učinkoviti, ob uravnoteženi prehrani pa so večinoma nepotrebni. Zdrava prehrana je običajno zadostna rešitev za napihnjenost. Če se problemi ponavljajo ali stopnjujejo, pa je smiselno premisliti o drugih vzrokih in rešitvah, priporočljiv je seveda tudi obisk pri zdravniku.